piątek, 24 lutego 2017

zapytanie

Chodzi mi o instalację CO, czytałem wprawdzie już kilka(dziesiąt) wypowiedzi na ten temat, ale nie bardzo rozmiem w jaki sposób policzyć moc kotła wymaganą do mojego domu (260 m kwadratowych) i moc grzejników w poszczególnych pokojach. Nie chodzi mi o jakieś skomplikowane obliczenia (jeśli oczywiście mozliwe jest obliczenie tego w jakiś łatwy sposób) chciałbym po prostu wiedzieć cos wiecej zanim zacznę rozglądać się za dostawcą w/w sprzętu. jest mnostwo wypowiedzi o uproszczonych metodach, zadnej z nich nie polecam. straty ciepla zaleza od wielkości okien, ilosci scian zewnetrznych i ich powierzchni, zastosowanych materialow. zreszta jest norma (obowiazkowa) ktora dokladnie opisuje proces obliczen, ktory nie jest wcale skomplikowany. wymaga jedynie troche czasu i cierpliwosci.
1. nalezy obliczyc straty ciepla przez poszczegolne sciany zewnetrzne, okna, drzwi za pomoca prostego wzoru
Q=k*(twew-tzew)*A
k - zalezy od konstrukcji sciany, dla okien - najlepiej dane producenta, jesli ich brak mozna przyjac 1,4 dla nowych okien plastikowych lub 2 dla starszych okien. dla drzwi zewn. ok.2,5
twew - temp, jaka chcemy uzyskac w pomieszczeniu ( w lazience radze 25)
tzew -zalezy od miejscowosci, poza suwalskim i podhalem: -20
k - czesto podawany w muratorze, ale w celu uproszczenia obliczen mozna go przyjmowac dla scian jako 0,3 chyba ze sciana z bet. komorkowego dodatkowo ocieplona - wtedy moze byc nawet 0,2 (w razie watpliwosci podaj po prostu jaka masz sciane)
2. teraz obliczone wartosci zsumowac
3. teraz mozna obliczyc zapotrzebowanie ciepla na wentylacje, z gotowego wzoru
Q=(0,34*(twew-tzew)-9)*V
V-kubatura pomieszczenia
jezeli grzejnik ma miec zawor termostatyczny, jego moc nalezy zwiekszyc o 15% w stosunku do obliczen (to naprawde wazne).
To naprawde najprostszy sposob, reszta to jedynie szacowanie "na oko", wystarczy poczytac forum, zeby przekonac sie jak to sie zwykle konczy (zuzycie gazu).
Po obliczeniu wszystkich pomieszczen zsumowac straty cepla (wartosci przed zwiekszeniem o 15%) i dobrac kociol.
staralem sie napisac krotko i sensownie, ale w razie watpliwosci  1. Czy sposób na obliczanie strat ciepła podany w Muratorze 2-2002 jest inny niż Twój podany wyżej (na mój trozum trochę inne wzory...) ?

2. Chcę mieć wentylację meachniczną z odzyskiem ciepła. Ogrzewanie podstawowe to elektryczne podłogowe na parterze i piece akumulacyjne na piętrze. Dogrzewanie kominkiem z DGP. Czy sa jakieś specjalne zasady projektowania takiej wentylacji i komonkowych rur do DGP, żęby te dwa systemy za bardzo się nie "pokłóciły" ? Czy można dowolnie... To jeszcze raz ja. Chyba powinienen zacząć od:"łubu dubu, łubu dubu..." to byłem ja....).
A tak już na poważnie to nie bardzo wiem co oznacza A we wzorze
Q=k*(twew-tzew)*A?
Reszta jest jasna. Myślę że dam sobie radę.
I jeszcze raz dziękuję. Może kiedyś będę miał okazje sie odwdzięczyć rzeczywiscie zapomnialem o A - jest to powierzchnia sicany, podlogi, stropu, okna, czy drzwi. w przypadku obliczen uproszczonych mozna pominac odliczanie powierzchni okien i drzwi od powierzchni scian. mozna tez od wartosci wsp. k dla okien i drzwi odjac wartosc wsp. k dla scian (zwykle tak robie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz